Στο 2ο Τ.Ε.Ε. Νέας Σμύρνης λειτούργησε για τέταρτη σχολική χρονιά, πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, σε συνεργασία με τον Τομέα Πρόληψης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του ΚΕ.Θ.Ε.Α. (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων) και το Πολυδύναμο Κέντρο Ψυχικής Υγείας Καλλιθέας, με θέμα: «Πρόληψη χρήσης εξαρτησιογόνων ουσιών μεταξύ των μαθητών». Το πρόγραμμα αυτό εντάχθηκε στο δίκτυο τη σχολική χρονιά 2002-2003. Την χρονιά 2003-2004, το πρόγραμμα είχε 3 κατευθύνσεις:

Η παραπάνω δραστηριότητα οργανώθηκε από το Πολυδύναμο Κέντρο Ψυχικής Υγείας Καλλιθέας και το ΚΕ.Θ.Ε.Α., σε συνεργασία με το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων, Δ’ Διεύθυνσης.

Η ανταπόκριση των μαθητών και των εκπαιδευτικών ήταν ενθουσιώδης. Οι μαθητές εξέφρασαν πολύ θετικές εκτιμήσεις. Οι εκπαιδευτικοί της κλειστής ομάδας ολοκλήρωσαν εργασία τεσσάρων χρόνων και σκοπεύουμε να συνεχίσουμε και την επόμενη σχολική χρονιά.

Η προσέλευση των εκπαιδευτικών στην ανοιχτή ομάδα ήταν πολύ ικανοποιητική και η δραστηριότητα αυτή θα συνεχιστεί και κατά την επόμενη σχολική χρονιά.

Νέα Σμύρνη, 11-5-2004

Η συντονίστρια του προγράμματος