Το eTwinning είναι η κύρια δράση του προγράμματος eLearning της Ευρωπαικής Επιτροπής. Αυτή η νέα πρωτοβουλία μεταφέρει την ιδέα της αδελφοποίηση των σχολείων σε ένα νέο επίπεδο. Οραματίζεται την Ευρωπαϊκή αδελφοποίηση σχολείων να πραγματοποιείται για εκτεταμένη χρονική περίοδο και να εμπλέκει ένα μεγάλο αριθμό από εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων και προσωπικό στήριξης σε πολλαπλά επίπεδα και σε πολλαπλά αντικείμενα. Το eTwinning είναι ένας τρόπος να δουλέψουν τα σχολεία πέρα από τα εθνικά σύνορα και να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτιστικά οφέλη. Δύο σχολεία από δύο διαφορετικά κράτη δημιουργούν μια συνεργασία με σκοπό να δουλέψουν μαζί σε κοινά σχέδια εργασιών και να μοιραστούν ιδέες και εμπειρίες. Συνδέονται μεταξύ τους κυρίως χρησιμοποιώντας το Διαδίκτυο καθώς και νέες τεχνολογίες της πληροφορικής και των επικοινωνιών, αλλά επίσης προγραμματίζουν ανταλλαγές για να συναντηθούν.
Το eTwinning αναπτύσσει και ενισχύει την συνεργασία εξ' αποστάσεως και την διδασκαλία μεταξύ σχολείων. Φέρνει έναν ομαδικό τρόπο εργασίας μέσα στα προγράμματα σπουδών και παρέχει μια ευκαιρία τους νεαρούς Ευρωπαίους να μάθουν για την πολιτιστική και κοινωνική ζωή των άλλων και να βελτιώσουν τις ικανότητες τους στις ξένες γλώσσες. Μπορείτε να επισκευτείτε το http://www.eTwinning.net για να μάθετε περισσότερα, καθώς και το Δικτυακό Τόπο της Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης, http://etwinning.sch.gr.

Το πρόγραμμα e-Twinning για το σχολείο μας ξεκίνησε στις 7 Μαρτίου 2005 με τη συνεργασία μας με το σχολείο ICES LEON HUREZ της πόλης La Louviere του Βελγίου και με θέμα "Πολιτισμός και Παραδόσεις της Πατρίδας μου". Στις 14 Οκτωβρίου 2005 και σε μια λαμπρή τελετή που δόθηκε από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης στο Ίδρυμα Ευγενίδου, δόθηκαν τα Εθνικά Βραβεία eTwinning, για τη χρονιά 2005. Το πρόγραμμα του 2ου Τ.Ε.Ε. Νέας Σμύρνης πήρε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία Ψηφιακές Πηγές, επιβραβεύοντας με τον τρόπο αυτό τις προσπάθειες καθηγητών και μαθητών. Ακολούθησαν κι άλλα προγράμματα, με σχολεία από Ιταλία, Πολωνία, Γαλλία, Βουλγαρία και Πορτογαλία συνεχίζοντας την παράδοση του σχολείου μας.

Στις 21 Μαρτίου 2008 στο Υπουργείο Παιδείας παρουσία του Γενικού Γραμματέα του Υπουργείου, το 2ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Σμύρνης για 2η φορά μέσα σε 3 χρόνια, αποσπά πρώτο βραβείο στην κατηγορία ηλικιακής ομάδας 16-18 ετών με το Πρόγραμμα Ηλεκτρονικής Αδελφοποίησης Κυκλοφοριακή Αγωγή στα Σχολεία ή Learn and Prevent: Traffic Behaviour Rules at Schools με το Zespol Szkol Technicznych της Πολωνίας! Συγχαρτήρια στους μαθητές που κατάφεραν αυτή τη μεγάλη επιτυχία που μας έκανε όλους υπερήφανους!

Το 2005, και ενώ το πρόγραμμα e-Twinning ξεκινούσε για πρώτη φορά στην Ελλάδα, το σχολείο μας έκανε με τη σειρά του την πρώτη του προσπάθεια προβολής στο εξωτερικό, συμμετέχοντας σε μία πρωτοβουλία γαλλόφωνων χωρών, για την παρουσίαση τοπικών θρύλων από κάθε χώρα. Η παρουσίαση αυτή ήταν για μας ο θρύλος του Μέγα Αλέξανδρου και της Γοργόνας!

Ο Μέγας Αλέξανδρος και η Γοργόνα Alexander the Great and the Mermaid

2004-2005

2005-2006

2006-2007