Εισαγωγή

Τη σχολική χρονιά 2006-2007 και στα πλαίσια των Προγραμμάτων Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων στα σχολεία, εκπονήθηκε από ομάδα μαθητών του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ν. Σμύρνης με τη βοήθεια συντονιστή καθηγητή, Πρόγραμμα με τίτλο:

««Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΜΕ Τ' ΑΣΤΡΑ»

Τα ουράνια στοιχεία στον Πολιτισμό, την Παράδοση, την Τέχνη και την Επιστήμη, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Οι μύθοι και οι θρύλοι του κόσμου των άστρων, θα μείνουν για πάντα οι πιο τρυφεροί μάρτυρες των ριζών του αρχαίου Ελληνικού αλλά και Ευρωπαϊκού πολιτισμού. Η πρώτη επιστημονική σκέψη που πέρασε από το μυαλό του πρωτόγονου ανθρώπου, ήταν αστρονομική. Πολλοί αρχαίοι πολιτισμοί ασχολήθηκαν με τα αστέρια και μελέτησαν τις θέσεις και τις κινήσεις τους κι ας μην καταλάβαιναν τι φύση τους. Η άγνοια αυτή τους ανάγκασε να προσδώσουν στα ουράνια σώματα θεϊκές ή μαγικές ιδιότητες, κάποιες από τις οποίες συναντάμε ακόμα και σήμερα με τη μορφή προλήψεων. Πίσω από τα ονόματά τους κρύβονται μύθοι και συμβολισμοί.

Οι μαθητές μέσα από το φετινό μας Πολιτιστικό Πρόγραμμα, ξεκίνησαν ένα ταξίδι στα άστρα. Σαν εξερευνητές ανακάλυψαν τα μυστήρια και τις κρυφές ομορφιές του Σύμπαντος που μας αγκαλιάζει. Μυήθηκαν στον κόσμο της Αστρονομίας, μητέρας πολλών σημερινών επιστημών. Ανακάλυψαν τον υπέροχο κόσμο των πλανητών και των νεφελωμάτων, των κομητών και των μετεώρων. Και ταυτόχρονα ήρθαν σε επαφή με τους μύθους και τους συμβολισμούς που απέδωσαν στα ουράνια σώματα μακρινοί πολιτισμοί, προσέγγισαν ένα κομμάτι της ζωντανής παράδοσης και αντιμετώπισαν επιστημονικά, με κριτική σκέψη και υπευθυνότητα, τα διάφορα θέματα που σχετίζονται με τον αντικείμενο της αστρονομίας.

Η καινοτομία του προγράμματός μας βασίστηκε στην ενσωμάτωσή του στο πρόγραμμα σπουδών των μαθητών, με σκοπό τη δημιουργία πρωτότυπου υλικού από τους ίδιους τους μαθητές και στην παροχή ευκαιριών για έκφραση της δημιουργικότητάς τους μέσα από επιστημονική και καλλιτεχνική ενασχόληση.

Θέμα του Προγράμματος

Το Πρόγραμμα είχε ως βασικό θέμα τη γνωριμία των μαθητών με τα ουράνια στοιχεία στον Πολιτισμό, την Παράδοση, την Τέχνη και την Επιστήμη, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

Τα υποθέματα που το αποτέλεσαν είχαν κεντρικούς άξονες τα εξής:

ü      Αρχαία Ελλάδα: Μυθολογία (Πλανήτες και Αστερισμοί) και Επιστήμη (Από τον Ησίοδο – Θεογονία, μέχρι τον Αρίσταρχο το Σάμιο – Ηλιοκεντρικό Σύστημα),

ü      Θρύλοι και Μύθοι από τη Λαϊκή Παράδοση,

ü      Λαϊκή Μετεωρολογία,

ü      Δημοτικό τραγούδι εμπνευσμένο από αντίστοιχα θέματα,

ü      Προλήψεις, δοξασίες και λαϊκή αστρολογία,

ü      Ναυτική Αστρονομία,

ü      Ημερολόγια.

Στόχοι του Προγράμματος

Το Πρόγραμμα Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων είχε ως βασικούς στόχους, τα εξής:

ü      Τη διαθεματική προσέγγιση των ουρανίων σωμάτων και φαινομένων, μέσα από τον Πολιτισμό, την Παράδοση, την Τέχνη και την Επιστήμη, από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

ü      Τη γνωριμία των μαθητών με την επιστήμη της Αστρονομίας, από την Αρχαιότητα έως σήμερα.

ü      Τη γνωριμία με θρύλους, παραδόσεις, προλήψεις του λαού, σε σχέση με την ευρύτερη θεματολογία του Προγράμματος.

ü      Τη σύνδεση αφηρημένων εννοιών με πρακτικές της καθημερινής ζωής (Ναυτική Αστρονομία, Συστήματα Χρονολόγησης).

ü      Την ανάπτυξη επιστημονικής σκέψης με σκοπό τη σωστή ερμηνεία φαινομένων.

Πέρα από τους στόχους που είχαν άμεση σχέση με το θέμα του προγράμματος, σημαντικοί στόχοι ήταν και οι εξής:

ü      η ανάπτυξη ικανοτήτων επικοινωνίας και συνεργασίας – εργασίας σε ομάδα,

ü      η ανάπτυξη υπευθυνότητας και συνέπειας σε προγραμματισμό,

ü      η ανάπτυξη δεξιοτήτων έρευνας, συγκέντρωσης, αξιολόγησης και παρουσίασης υλικού όπως επίσης και δεξιοτήτων προφορικού και γραπτού λόγου σε επίπεδο συγγραφής και παρουσίασης,

ü      η ανάπτυξη ικανότητας χρήσης πολλαπλών πηγών και εργαλείων πληροφόρησης,

ü      η ενθάρρυνση της δημιουργικότητας,  κριτικής σκέψης και αναλυτικής ικανότητας των μαθητών,

ü      η ανάπτυξη ικανότητας επίλυσης προβλημάτων και λήψης αποφάσεων,

ü      η σύνδεση της σχολικής ζωής με τα ενδιαφέροντα των μαθητών και τις πραγματικές καταστάσεις της ζωής

ü      και τέλος η σύνδεση του Προγράμματος με το Αναλυτικό Πρόγραμμα του σχολείου:

o       Φυσική και Μαθηματικά (κινήσεις πλανητών, επιστημονική ερμηνεία δημιουργίας του Σύμπαντος),

o       Νέα Ελληνικά και Ιστορία (Λογοτεχνικά Κείμενα, Ποίηση και Βιογραφίες αρχαίων επιστημόνων),

o       Κοινωνία της Πληροφορίας και Εφαρμογές Η/Υ (ανάπτυξη δεξιοτήτων έρευνας, συγκέντρωσης, αξιολόγησης και παρουσίασης υλικού με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών),

o       Προγραμματιστικά Εργαλεία για το Διαδίκτυο (δημιουργία ιστοσελίδας του Προγράμματος).