Οργάνωση και Εκπόνηση Προγράμματος

1. Οργάνωση και μεθοδολογία

Το Πρόγραμμα Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων «Ο Ουρανός με τ' άστρα» υλοποιήθηκε το διάστημα από 14/11/2006 – 16/5/2007. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν επίσημα 19 μαθητές και μαθήτριες του Τομέα Πληροφορικής και Δικτύων Η/Υ από τα τμήματα 2Π και ΒΠ2, του 2ου ΕΠΑ.Λ. - Τ.Ε.Ε. Ν. Σμύρνης και η συντονίστρια καθηγήτρια. Η επιλογή των μαθητών από το σύνολο που εκδήλωσε ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Πρόγραμμα, έγινε με κριτήριο την δέσμευση των μαθητών για συνέπεια στη συμμετοχή στην ομάδα εργασίας και στις ανάγκες του προγράμματος, με δεδομένο ότι οι συναντήσεις της ομάδας λαμβάνουν χώρα εκτός ωρών διδασκαλίας.

Η μέθοδος εργασίας που επιλέχθηκε για την υλοποίηση του έργου, ήταν η Μέθοδος Σχεδίων Εργασίας, ή αλλιώς Μέθοδος Project. Οι εργασίες έγιναν από ομάδες μαθητών που ανάλογα με το αντικείμενο της εργασίας, δούλεψαν σε ζευγάρια ή και ατομικά. Ισότιμο μέλος της ομάδας ήταν και η συντονίστρια καθηγήτρια που επιπλέον είχε και ένα ρόλο συντονιστικό και υποστηρικτικό. Στη μεθοδολογία που ακολουθήθηκε, χρησιμοποιήθηκαν βιωματικές μέθοδοι, κατασκευές, ερωτηματολόγια και συνεντεύξεις. Η απασχόληση της ομάδας καθορίστηκε σε δύο (2) ωρολογιακές ώρες σε εβδομαδιαία βάση, σε χρόνο κοινά αποδεκτό, ώστε να διευκολύνεται η παρουσία όλων και πραγματοποιούνταν στο χώρο του 3ου Σ.Ε.Κ. Δ’ Αθήνας και στο χώρο του 2ου ΕΠΑ.Λ. - Τ.Ε.Ε. Ν. Σμύρνης. Ανάλογα με τη φάση του Προγράμματος, υπήρχαν και συναντήσεις εκτός σχολικού χώρου για την πραγματοποίηση κάποιας επίσκεψης σε βιβλιοθήκη, για αγορά υλικών, για λήψη συνέντευξης, κλπ..

Το περιεχόμενο του Προγράμματος αφορούσε στην έρευνα: Αναζήτηση πληροφοριών στις θεματικές ενότητες με συνεντεύξεις, σε βιβλιοθήκες, στο Διαδίκτυο, κλπ., ταξινόμηση και μελέτη - επιλογή υλικού, συζήτηση και ανατροφοδότηση, επεξεργασία υλικού, δραστηριότητες: Σχέδιο – Καλλιτεχνικές Απεικονίσεις – Κατασκευή μακέτας Ηλιακού Συστήματος – Δημιουργία Αφίσας προγράμματος και δημιουργία εντύπου, CD-ROM, ιστοσελίδας και παρουσίαση των αποτελεσμάτων του Προγράμματος.

Η παρακολούθηση των εργασιών πραγματοποιούταν στο τέλος κάθε εβδομαδιαίας συνάντησης, στο τέλος του κάθε διμήνου για έλεγχο παραδοτέων και τέλος έγινε και ο σχετικός απολογισμός με την ολοκλήρωση του Προγράμματος. Η αξιολόγηση του Προγράμματος έγινε σε επίπεδο αξιολόγησης των μαθητών και της ομάδας, με αυτοαξιολόγηση και αξιολόγηση από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό σε συνεργασία με το μαθητή, ενώ σε επίπεδο Προγράμματος, από τους μαθητές, με συζήτηση, ημιδομημένη συνέντευξη και ερωτηματολόγια στο τέλος του Προγράμματος και βέβαια μέσω των παραδοτέων.

2. Φάσεις Υλοποίησης

Με τη συνεργασία καθηγήτρια και μαθητών, το Πρόγραμμα χωρίστηκε σε 6 φάσεις, οι οποίες διεξάγονται γραμμικά ή και παράλληλα, ανάλογα με το θέμα τους. Οι φάσεις αυτές, μαζί με τις προβλεπόμενες ενέργειες της κάθε μίας, είναι οι ακόλουθες:

1. Παρουσίαση του θέματος του Προγράμματος και οργάνωση ομάδας (2 εβδομαδιαίες συναντήσεις): Γνωριμία μελών ομάδας μαθητών – καθηγήτριας, Παρουσίαση θέματος και υποθεμάτων, Παρουσίαση και έγκριση χρονοδιαγραμμάτων, Χωρισμός και οργάνωση ομάδων εργασίας, Τήρηση πρακτικών των εβδομαδιαίων συναντήσεων.

2. Έρευνα: συνεντεύξεις, βιβλιοθήκες, Διαδίκτυο, κλπ., Κατανομή εργασιών (4 εβδομαδιαίες συναντήσεις): Κατανομή εργασιών σε υποομάδες, Έρευνα, συλλογή και αξιολόγηση πληροφοριών από το Διαδίκτυο, Έρευνα, συλλογή και αξιολόγηση των πληροφοριών από βιβλιοθήκες.

3. Ταξινόμηση, μελέτη και επιλογή υλικού, συζήτηση και ανατροφοδότηση (4 εβδομαδιαίες συναντήσεις): Παρουσίαση αποτελεσμάτων έρευνας στο σύνολο της ομάδας, χωρισμός του υλικού στις κατηγορίες που αποτελούσαν τους θεματικούς άξονες του Προγράμματος και επιλογή υλικού μετά από συζήτηση.

4. Επεξεργασία υλικού (3 εβδομαδιαίες συναντήσεις): πληκτρολόγηση κειμένων, σάρωση εικόνων, απομαγνητοφώνηση συνεντεύξεων, κλπ..

5. Δραστηριότητες (6 εβδομαδιαίες συναντήσεις): δημιουργία Ημερολογίου 2007, μακέτα Ηλιακού Συστήματος, κατασκευές από πηλό.

6. Δημιουργία εντύπου, CD-ROM, ιστοσελίδας και παρουσίαση των αποτελεσμάτων του Προγράμματος (4 εβδομαδιαίες συναντήσεις): Δημοσίευση στην Ιστοσελίδα του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ν. Σμύρνης του Προγράμματος, Δημιουργία CD-ROM με υλικό από το Πρόγραμμα και διάθεσή του, Δημιουργία εντύπου με όλο το υλικό που επιλέχθηκε και ενημερωτικού φυλλαδίου και Αφίσας, Παρουσίαση του Προγράμματος στη Σχολική Μονάδα.

Το χρονοδιάγραμμα των εργασιών, έχει ως εξής:

Στάδια υλοποίησης

Νοέμ.

Δεκέμ.

Ιαν.

Φεβρ.

Μάρτ.

Απρ.

Μάιος

Έρευνα (Βιβλιοθήκες, Διαδίκτυο, κλπ.)

Ταξινόμηση, μελέτη, επιλογή υλικού

Επεξεργασία υλικού (σάρωση φωτογραφιών, πληκτρολόγηση κειμένων, κλπ.)

Δραστηριότητες (χειροτεχνικές κατασκευές, συνεντεύξεις, κλπ.)

Δημιουργία εντύπου, cd-rom, ιστοσελίδας, παρουσίαση αποτελεσμάτων