Συμπεράσματα με την ολοκλήρωση του Προγράμματος

Η ενασχόληση των μαθητών με το συγκεκριμένο Πρόγραμμα, έδωσε από νωρίς, πολλά και θετικά στοιχεία που συνηγορούν στην περαιτέρω προσπάθεια να συνεχιστεί η συμμετοχή της Σχολικής Μονάδας και σε παρόμοια Προγράμματα στο μέλλον. Παρατηρήθηκε ότι η συμμετοχή των μαθητών ήταν ενθουσιώδης. Στην πορεία του Προγράμματος, και όσο περισσότερο έβλεπαν να εξελίσσεται, τόσο περισσότερο χρόνο διέθεταν για αυτό, κάτι πολύ σημαντικό καθώς πρέπει να καταστεί σαφές ότι όλες οι δραστηριότητες λάμβαναν χώρα στον ελεύθερο χρόνο των μαθητών και όχι εν ώρα μαθημάτων, ακόμα και Σαββατοκύριακα ή αργίες. Επίσης, οι μαθητές επέδειξαν δημιουργικότητα, φαντασία, επινοητικότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και συνέπεια στο προγραμματισμό και την τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων και κριτικό ενδιαφέρον για τα διάφορα θέματα που αντιμετώπισαν. Ταυτόχρονα ανέδειξαν τις ικανότητες και τη διαφορετικότητά τους, λειτουργώντας όμως ισότιμα και μέσα σε ένα δημοκρατικό πλαίσιο συμμετοχής και συλλογικής λήψης αποφάσεων. Κατάφεραν επίσης να εργαστούν ομαδικά και να συσφίξουν τις μεταξύ τους σχέσεις αλλά και τις σχέσεις με τους υπεύθυνους καθηγητές, με αμοιβαία εμπιστοσύνη και σεβασμό. Αυξήθηκε δε η αυτοεκτίμησή τους και η γενικότερη στάση τους μέσα στη σχολική τάξη.

Ομάδα Εκπόνησης του Προγράμματος

Το Μάιο του 2007 το Πρόγραμμά μας ολοκληρώθηκε. Οι εμπειρίες που αποκτήθηκαν τους 7 μήνες ομαδικής εργασίας, έδωσαν σε όλους τους συμμετέχοντες, μαθητές και καθηγήτρια, διάθεση για δημιουργία, τους έμαθαν να δουλεύουν με υπευθυνότητα και κοινούς στόχους, έδωσαν αυτοεκτίμηση και εμπιστοσύνη στις προσωπικές δυνάμεις αλλά και στη δύναμη της ομάδας. Και προπαντός, ήρθαν όλοι πιο κοντά στον πολιτισμό και στις παραδόσεις της πατρίδας μας.

Στο Έργο συμμετείχαν:

Υπεύθυνη Έργου: Νιάρρου Βασιλική, Καθηγήτρια Πληροφορικής.

Και οι μαθητές του Τομέα Πληροφορικής και Δικτύων Η/Υ του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ν. Σμύρνης:

Κοντογιάννη Λαμπρινή, Μαραβέλιας Θεόφιλος, Μενδράκου Δάφνη, Μούστα Ανδρέας, Σάρλος Στέλιος, Τέλιος Σαβέριος, Διαμαντάκης Σταύρος, Τζανέλη Ρήγα, Τυριακίδου Κύρα, Χιουρέας Γεώργιος, Μελίδης Λουκάς, Δρόσου Νικολέττα, Καπλάνης Μανώλης, Χασόγιας Κωνσταντίνος, Αυγουστινάκης Γιώργος, Φανάρας Κωνσταντίνος, Λίλωβ Κωνσταντίνος, Βαμβακάρης Φραγκίσκος και Τζανάρι Άλντο.

Ευχαριστίες

Για την ολοκλήρωση του έργου, αρωγοί και συμπαραστάτες της ομάδας, στάθηκαν πολλοί και για το λόγο αυτό τους ευχαριστούμε:

·        Το Διευθυντή του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ν. Σμύρνης, κύριο Πετσίνη Αντώνιο,

·        Το Διευθυντή του 3ου Σ.Ε.Κ. Δ’ Αθήνας, κύριο Σώκο Νικόλαο,

·        Το σύλλογο των Καθηγητών του 2ου ΕΠΑ.Λ. Ν. Σμύρνης και ιδιαιτέρως τις συναδέλφους καθηγήτριες Α. Σαριδάκη, Π. Μαλλιάρα, Ε. Κάκνα και Α. Κατσούλη,

·        Την κυρία Απειρανθίτου Σοφία για την πολύτιμη βοήθεια της στην παροχή βιβλιογραφίας και στο σχεδιασμό της ιστοσελίδας μας

·        και τον κύριο Απειρανθίτη Βασίλη για τη συνέντευξη που μας έδωσε.

Αυτή η προσπάθεια αφιερώνεται σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν με οποιοδήποτε τρόπο, ανεξάρτητα από την επίσημη συμμετοχή τους, στο Πρόγραμμα Πολιτιστικών Δραστηριοτήτων «Ο Ουρανός με τ' άστρα». Εκτός από το ευχαριστώ, τους αξίζει και ένα μεγάλο Μπράβο.