"Συζητώντας το Μέλλον μας" 21 Μαρτίου 2006 - 9 Μαΐου 2006

Η Άνοιξη της Ευρώπης είναι ένα ετήσιο έργο εκδηλώσεων καθοδηγούμενο από τους πολίτες σχετικά με τη δημοκρατία και την ιθαγένεια όπου οι νέοι μαθαίνουν και κάνουν τις φωνές τους να ακουστούν για τοπικά Ευρωπαϊκά θέματα. Πρόκειται για μία εκστρατεία συζήτησης και διαλόγου που προετοιμάζονται για αρκετούς μήνες μέσω παιδαγωγικών δραστηριοτήτων μέσα στην τάξη και με τη συμμετοχή εθνικών και Ευρωπαίων ιθυνόντων. Η Άνοιξη της Ευρώπης 2006 πραγματοποιείται στις 21 Μαρτίου 2006 και στις 9 Μαΐου 2006. Προκειμένου να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότερα σχολεία και να μεγιστοποιηθεί η εισφορά τους στη συζήτηση, η Ημέρα της Άνοιξης στις 21 Μαρτίου 2006 και η Ευρωπαϊκή Ημέρα στις 9 Μαΐου 2006, είναι τα δύο σημαντικότερα σημεία της εκδήλωσης. Τα σχολεία έχουν πρόσβαση σε όλα τα εργαλεία, στις δραστηριότητες και τις υπηρεσίες του έργου για να οργανώσουν εκδηλώσεις για τη μία ή και τις δύο ημερομηνίες.

Το θέμα της Άνοιξης της Ευρώπης 2006, "Συζητώντας το Μέλλον μας" ανοίγει μία ευρεία ημερήσια διάταξη θεμάτων σχετικά με τη νεολαία και βρίσκεται στην καρδιά του Plan D. Παρέχει στα σχολεία την απαραίτητη πολιτική, παιδαγωγική και τεχνολογική υποστήριξη για την ενσωμάτωση των εκδηλώσεων σχετικά με τα Ευρωπαϊκά θέματα και επιτεύγματα. Η Άνοιξη της Ευρώπης δίνει στα σχολεία ολόκληρης της ΕΕ, των υπό ένταξη και υποψήφιων κρατών μελών την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις και τις ανησυχίες τους, αλλά και την ευρύτερη πληροφόρηση για το πώς οι νέοι Ευρωπαίοι πολίτες μπορούν να συμμαχήσουν με τα Ευρωπαϊκά όργανα για έναν καλύτερο διάλογο και κατανόηση των Ευρωπαϊκών δημοκρατικών εξελίξεων.

Για την διευκόλυνση και την παρότρυνση των σχολείων να συμμετάσχουν στην Άνοιξη της Ευρώπης 2006 και στη συζήτηση για την Ευρώπη, προσφέρονται στα σχολεία τρία σκέλη οδηγιών για τις δραστηριότητες που βασίζονται στην παιδαγωγική:
-Εκμάθηση και συζήτηση για την Ευρώπη
-Αποφασίζουμε για την Ευρώπη
-Μαζί στον κόσμο.
Αυτά τα σκέλη υποστηρίζονται από μία τεράστια προσπάθεια, που σκοπό έχει να ενθαρρύνει τους ιθύνοντες σε όλα τα επίπεδα να συνδεθούν με τα σχολεία κατά τη διάρκεια της Ημέρας της Άνοιξης, για να συμμετάσχουν και να συνεισφέρουν στη συζήτηση.

Στα πλαίσια της "Άνοιξης", το σχολείο μας πραγματοποίησε στις 9 Μαΐου 2006, οπτική τηλεδιάσκεψη με το Ιταλικό Σχολείο Lyceo Classico Ugo Foscolo. Προλόγισε ο Διεύθυντης του 2ου Τ.Ε.Ε. Ν. Σμύρνης, κος. Πετσίνης Αντώνιος:

Dear students of the Italian and the Greek school.
I see that today you have a videoconference to communicate and exchange your ideas, your hopes and dreams for your future and for the common future of many young people all over Europe.
As you understand, the European Union may give you many opportunities in the years to come, and the future is lying in your hands and it is in your hands the realization of those hopes and dreams.
I wish you a fruitful communication and let this be the beginning of a long lasting friendship.

Αγαπητοί μαθητές από την Ιταλία και την Ελλάδα,
Βλέπω ότι σήμερα πραγματοποιείτε οπτική τηλεδιάσκεψη προκείμενου να επικοινωνήσετε και να ανταλλάξετε τις ιδέες, τις ελπίδες και τα όνειρά σας για το μέλλον σας, αλλά και το κοινό μέλλον πολλών νέων ανθρώπων από όλη την Ευρώπη.
Όπως καταλαβαίνετε, η Ευρωπαϊκή Ένωση μπορεί να σας δώσει πολλές ευκαιρίες τα χρόνια που έρχονται και το μέλλον βρίσκεται στα χέρια σας, όπως στα χέρια σας βρίσκεται και η πραγμάτωση των ελπίδων και των ονείρων σας.
Σας εύχομαι μια ευχάριστη και επικοιδομητική επικοινωνία και ας είναι αυτή η αρχή για μια μακροχρόνια φιλία μεταξύ σας!
Καλή επιτυχία!