Πλαίσιο κειμένου:

ΙΣΤΟΡΙΑ

Θεμελιωτής του Ναυπλίου (=ναυτική πόλη) φέρεται ο ομώνυμος μυθικός ήρωας, πατέρας του Παλαμήδη. Το Ναύπλιο έπαιξε σημαντικό ρόλο σε όλες τις φάσεις της Ελληνικής Ιστορίας, από τα μυθικά χρόνια έως σήμερα. Ιδιαίτερα στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης αναδείχθηκε πανελλήνιο κέντρο και διετέλεσε πρωτεύουσα της αναγεννημένης Ελλάδος

Κατά τη Μυκηναϊκή εποχή, η πόλη υπήρξε ισχυρό ναυτικό κράτος με τείχος στο βράχο της Ακροναυπλίας, που αργότερα παρήκμασε και εγκαταλείφθηκε

ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΑΚΡΟΝΑΥΠΛΙΑΣ

Στη διάρκεια του Μεσαίωνα γνώρισε την κυριαρχία των Βυζαντινών, των Ενετών και των Φράγκων. Οι πρώτοι έχτισαν τα νεότερα τείχη της Ακροναυπλίας πάνω στα ίχνη της "Κυκλώπειας" οχύρωσης, ενώ στους δυτικούς οφείλεται η ολοκλήρωση των έργων και η προσθήκη των κάστρων στο Παλαμήδι και το Μπούρτζι.

Η πόλη, με τα ισχυρά βενετσιάνικα φρούρια και την αρχοντική της παράδοση, υπήρξε επί μακρόν η καρδιά του Ελληνισμού. Ολόκληρο σχεδόν το 18ο αιώνα, η πόλη έζησε υπό οθωμανική κυριαρχία. Στις 29 Νοεμβρίου 1822 ο Στάικος Σταίκόπουλος απελευθέρωσε το Ναύπλιο από τους Τούρκους, καταλαμβάνοντας τα οχυρά και στις 3 Δεκεμβρίου του ιδίου έτους οι Τούρκοι την παρέδωσαν στον Θόδωρο Κολοκοτρώνη.

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Πλαίσιο κειμένου:

ΤΡΙΑΝΟΝ

Πλατεία Συντάγματος.

Ενα ακόμη κτίριο με ιστορική σημασία και προσφορά στα πολιτιστικά δρώμενα του Ναυπλίου είναι το "Τριανόν". Την περίοδο της Τουρκοκρατίας ήταν τζαμί, ενώ κατά τη δεύτερη περίοδο της Ενετοκρατίας φιλοξένησε φραγκισκανούς μοναχούς, καπουτσίνους και λειτούργησε ως καθολικός ναός αφιερωμένος στον Άγιο Αντώνιο. Το 1826 φιλοξένησε τους μαθητές του Α' Αλληλοδιδακτικού  Σχολείου στην Ελλάδα. Σήμερα λειτουργεί ως κινηματοθέατρο.

ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Το Μουσείο Ναυπλίου στεγάζεται, μέσα στο επιβλητικό τριώροφο οικοδόμημα της πλατείας Συντάγματος. Στην πλούσια συλλογή του περιλαμβάνει εκθέματα από την Πρωτοελλαδική έως την Μυκηναϊκή εποχή και τους ιστορικούς χρόνους, αλλά και ευρήματα από προϊστορικούς οικισμούς της περιοχής.

Πλαίσιο κειμένου:  Χτίστηκε στα χρόνια της δεύτερης Ενετοκρατίας (1686-1715) και συγκεκριμένα το 1713 κατά την διάρκεια της εξουσίας του Agostino Sagredo. Από τους Ενετούς χρησιμοποιήθηκε ως στρατώνας και αποθήκη του ναυτικού.

Πλαίσιο κειμένου:  Στα νερά του κόλπου της λικνίζεται το δεύτερο κάστρο του Ναυπλίου το Μπούρτζι.

ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΝΑΥΠΛΙΑΣ

ΠΩΣ ΝΑ ΕΛΘΕΤΕ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ
ΚΤΕΛ. Πληροφορίες
Τηλ. 27520 28555,
Το Ναύπλιο έχει τακτικά δρομολόγια του ΚΤΕΛ που το συνδέουν τόσο με την Αθήνα όσο και με τις άλλες περιοχές της Αργολίδας. Συγκεκριμένα, καθημερινά εκτελούνται δρομολόγια για: Αθήνα ,Κόρινθο, Τολό, Δρέπανο, Λυγουριό, Παλιά Επίδαυρο, Νέα Επίδαυρο, Τύρινθα, Αργός, Μυκήνες, Τρίπολη, Κρανίδι , Πορτοχέλι, Κόστα, Μέθανα, Γαλατά, Αγία Τριάδα, Μίδεα, Νέα Τίρυνθα, Συγγρού 8.

ΤΡΕΝΟ Πληροφορίες
Τηλ. 27520 28090 www.ose.gr
Ο σταθμός του ΟΣΕ βρίσκεται ατό λιμάνι. Συνδέει το Ναύπλιο σιδηροδρομικά με την Κόρινθο και τον Πειραιά. Εισιτήρια εκδίδονται στο βαγόνι του Σταθμού.
Η διαδρομή για Κόρινθο διαρκεί περίπου1 ώρα και 15 λεπτά.
Η διαδρομή για την Αθήνα διαρκεί 3 ώρες

TAXI Πληροφορίες
Τηλ. 27520 27393 - 23600 - 24120
Τα TAΞI, στο Ναύπλιο έχουν μπορντώ χρώμα. Μπορείτε να τα βρείτε στις δυο πιάτσες της πόλης ή να τα καλέσετε τηλεφωνικά: Πιάτσα Ανδ. Συγγρού (απέναντι από το ΚΤΕΛ) , και πιάτσα Λεωφ. Ασκληπιείου (μπροστά στο νοσοκομείο)

ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ

HOTEL KAPODISTRIAS
Το «Καποδίστριας» είναι παλαιό σπίτι του 19ου αι., που ανακαινίσθηκε και μετατράπηκε σε ένα σύγχρονο και άνετο κατάλυμα. Ζεστός και ρομαντικός χώρος, διαθέτει 11 πλήρως εξοπλισμένα δωμάτια, μπαρ, roof garden με μαγευτική θέα τη θάλασσα και το κάστρο του Παλαμιδίου. Η φιλική και διακριτική εξυπηρέτηση σε συνδυασμό με τις ανέσεις σας υπόσχονται μια διαμονή αξέχαστη! ΑΡΓΟΛΙΔΑ, ΝΑΥΠΛΙΟ                                  (+30) 27520 29366
fax 27520 29278

ΑΝΘΕΜΙΟΝ

Ο ξενώνας «Ανθέμιον» βρίσκεται στην περιοχή Καραθώνα Παλαμήδι μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον, σε απόσταση 500μ από το κέντρο της ιστορικής πόλης του Ναυπλίου. Το «Ανθέμιον» είναι ένας μοναδικός χώρος, με υπέροχη θέα. Διαθέτει δωμάτια πλήρως εξοπλισμένα, με μοναδικές παροχές και ειδικές τιμές όλο το χρόνο. Ρομαντικές βραδιές και μοναδικές στιγμές σας περιμένουν στον ξενώνα, μαζί με αναμνήσεις και εικόνες που θα σκαλίσετε εσείς.
ΑΡΓΟΛΙΔΑ, ΝΑΥΠΛΙΟ  (+30) 27520 22912
mobile (+30) 6944 611492

ACRONAFPLIA
Πλαίσιο κειμένου:  Πρόκειται για ένα δίκτυο καταλυμάτων που βρίσκεται στα δρομάκια της υπέροχης παλιά πόλης του Ναυπλίου. Όλα τα καταλύματα φιλοξενούνται σε διατηρητέα κτίρια του 19ου αιώνα που ανακαινίστηκαν με ιδιαίτερη φροντίδα. Αξιοποιώντας την προσωπικότητα του κάθε κτιρίου, δημιουργήθηκε μία γκάμα όλων των τύπων και κατηγοριών από δωμάτια μονόκλινα, δίκλινα και τρίκλινα καθώς και διαμερίσματα, που μπορούν να ανταποκριθούν σε κάθε απαίτηση!

ΑΡΓΟΛΙΔΑΝΑΥΠΛΙΟ     (+30) 27520 24481 / 24076
fax (+30) 27520 24037 / 24076

ΙΠΠΟΛΥΤΗ

Αριστείδου & Ηλία Μηνιάτη 9, Ναύπλιο, Τηλ: 27520-96088 Φαξ: 27520-96087 Kιν: 6972-033332 created by touristorama

ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΤΕ
Τηλ : (27520)23648, Fax & Tel : 23945 Πλατεία Συντάγματος 3, Ναύπλιο

Ιταλικές και Ελληνικές γεύσεις. Σπεσιαλιτέ από όλο τον κόσμο.

Παράδοση και ποιότητα

Για έντονη διασκέδαση , μουσική και χορό μέχρι το πρωί ελάτε στο WILD HORSE.

MENOZZI DIMITRI
NAΥΠΛΙΟ